המדריך המלא: איך מגייסים מקרנות סיוע לעמותות?

לא מעט מחשבות ותהיות עוברות בראשו של יזם צעיר אשר מעוניין להקים עמותה או גוף ציבורי ללא מטרות רווח. ואולם האתגר הגדול והמשמעותי ביותר שכולם כולל כולם נתקלים בו הוא נושא המימון וההתקשרות עם גורמי המימון השונים. כל החלטה ולו הקטנה ביותר יכולה להשפיע על פעילות העמותה לאורך שנים, ולכן נדרש המנהל לקחת החלטות מושכלות. יחד עם זאת מנהל חסר ניסיון צריך לקבל ליווי והכוונה ראשוניים, בכדי להתקשר עם קרנות מימון איכותיות ומטיבות לפעילות הארגון ולביסוסו בשנים הראשונות לפעילות.

שלושה פרמטרים חשובים

על מנת לצאת לדרך עם פעילות העמותה שלכם, אתם צריכים לבחון שלושה פרמטרים בתהליך הגיוס ולמקסם אותם:

  1. חזון העמותה – הגדירו מראש, בקווים מסגרת מאוד ברורים וידועים את תחום הפעילות של העמותה. זו היא הדרך לפנות רק למשקיעים הפוטנציאליים המתאימים ביותר לצרכים שלכם.
  2. פעילות העמותה בשטח – הסבירו למשקיע, דרך מצגות או דרך פעילות ברשתות החברתיות איך התרומה  באמצעות קרנות סיוע לעמותות תשפיע על הארגון ותקדם את המטרות שלשמן הארגון פועל. שימו לב שהגשת בקשה לקרנות צריכה להיעשות באופן מושכל, ובהגשת כל המסמכים הרלוונטיים.
  3. התרומה למשקיעים ולממנים – אם יש לכם אפשרות להעניק שי או לציין את שמו של התורם בתהליך העבודה, העלו אפשרות זו כבר בשיחות הראשוניות. זו יכולה להיות נקודה מאוד חיובית בתהליך הגיוס של המשקיע והיא יכולה לעודד אותו לתרום סכומי כספים גדולים יותר ומשמעותיים יותר.

בחירות קטנות עם השפעה גדולה – תהליך קבלת החלטות בעמותה

כל החלטה קטנה שאתם לקוחים בעת גיוס המשקיעים היא החלטה עם פוטנציאל השפעה רחב במיוחד. היו בטוחים ביכולות שלכם לעמוד בהבטחות וצרו את כללי המסגרת שבהם המשקיעים יכולים לפעול, כמו כן בקשו לקבל את סכום הכסף הנחוץ לפעילות העמותה ותו לא. שכן כמות כספים גדולה עלולה להשפיע על פעילות העמותה לרעה ולסבך אתכם עם רשויות החוק. כמובן שאתם נדרשים לעמוד בכל הסטנדרטים הקיימים מבחינת חוקי המיסוי והדרישות הבירוקרטיות להפעלות העמותה, וחשוב לא לעשות צעדים ללא ליווי מקצועי מתאים של עורך דין או רואה חשבון.