כיצד להוציא תעודת פטירה? המדריך המלא

הנה הגיע הרגע בו אתם מבינים כי אדם קרוב נפטר. רגע קשה מנשוא וכזה שאף אחד לא רוצה להימצא בו. במקרים של פטירת אדום קרוב, כמו הורה, בן או בת זוג ואפילו (חלילה!) ילד: דרושה הוצאה של תעודה שמטרתה לאשר את פטירתו של האדם שעבר מן העולם. אבל מה כולל התהליך? הנה מדריך שיסייע לכם לארגן את הדברים בצורה יעילה:

הוצאת תעודה המודיעה על עזיבתו של אדם את העולם

כדי להוציא תעודת פטירה, יש להגיש בקשה ולמלא טפסים באתר של משרד האוכלוסין. שירות און ליין שמציע האתר, יקנה הגשת בקשה קלה יותר, זאת באמצעות הורדת הטופס המתאים לבקשת תעודת פטירה. את הטופס יכולים למלא בני זוג של הנפטרים, הורים או ילדים להורה שנפטר. במידה ומדובר באדם אחר – יש להגיש בקשה לקבלת תעודה, עם מכתב הסבר אודות הקירבה והסיבה לבקשה.

לאחר המוות יש לדאוג ללא מעט דברים, ובין הדברים הביורוקרטיים חשו בלדאוג גם למצבה, בין אם מדובר במצבות גרניט ובין אם לא. לצד זה, יש לארגן את סידורי ההלוויה וכל הדברים הנלווים לכך.

מסמכים שיש לצרף לבקשה לתעודת פטירה

כאשר אתם מגישים את הבקשה, יש לצרף מספר מסמכים וצילומים, ביניהם:

מספר תעודת זהות של האדם הנפטר.

פרטים אישיים של מי שנפטר ודרושה לו תעודת פטירה.

מכתב עם נימוקי המשפחה, או ייפי כוח עבור נפטר שאינו מקרבה ראשונה.

חשוב לדעת! תעודת פטירה ניתנת עבור מי שנפטר בגבולות ישראל בלבד. במקרה של בקשה מחו"ל, יש לפנות במכתב ישיר אל לשכתה האוכלוסין, ולהגיע עמו אל משרדי רשות האוכלוסין. במקרים בהם יש לנפק תעודה לנפטר בחו"ל, אפשר לפנות אל לשכת מרשם האוכלוסין לבדיקה תמצית רישום.

במצבים בהם מדובר בפטירתו של אדם שנולד לפני שנת 1955 , יש לציין בבקשה את מקום מגוריו.

האם הגשת בקשה לתעודת פטירה עולה כסף?

בניגוד לשאר אגרות שיש לשלם מול הרשויות, במקרים של הגשת בקשה לתעודת פטירה, און ליין וגם באופן פיזי, במשרדי רשות האוכלוסין – לא יגבה כסף עבור הפעולה. כדי לבקש את הבקשה און ליין יש להכנס לאתר של רשות ההגירה והאוכלוסין, ולהוריד את טופס הבקשה. את הטופס ניתן לשלוח בחזרה באינטרנט.

כמה זמן לוקח להוציא תעודת פטירה?

משך הטיפול נמשך תוך 5 ימי עסקים. התעודה לאחר שתונפק, תשלח לכתוב הדואר שציינתם בעת מילוי הבקשה. במידה ותגיעו באופן פיזי אל רשות האוכלוסין, תודפס התעודה במקום.