טיפוס הרים – אפשר גם בישראל

טיפוס הרים הוא אחד התחביבים הגדולים ביותר בעולם, מאות ואלפים יוצאים בכל שבוע לטפס בהרים בכדי לאתגר את הגוף ולהתחבר לטבע

תחום טיפוס ההרים בעולם וגם בישראל הוא אחד הדברים הכי פופולאריים בקרב הציבור, רובם מתוך קהילת המטפסים בעולם יוצא אחת לשבוע לטפס בהרים ולמלא את הנפש על ידי התחברות לטבע.

מהו טיפוס הרים?

טיפוס הרים בניגוד לטיפוס צוקים מטרתה היא להגיע ולכבוש את פסגת ההר על ידי הליכה, מכל העולם באים מטפסים בכדי לכבוש את ההרים הגבוהים בעולם.

יש את אלו שייקחו את הזמן ויצאו בקבוצות גדולות ויצטרכו לשאת עמהם ציוד רב בכדי לשרוד את תקופת הטיפוס ותנאי הקיצון, ויש את אלו שיצאו במטרה לכבוש את ההר במהירות האפשרי, הם יצאו בקבוצה מצומצמת עם כמה שפחות ציוד.

היסטורית טיפוס ההרים גדולה וארוכה, אך הטיפוס המודרני התחיל עם כיבוש פסגת 'מון בלאון' בשנת 1786 ולאחריה נכבשו עוד פסגות רבות ברחבי אירופה עד להגעה לפסגת ההר הגבוה על כל כדור הארץ 'הר ההורסט' בשנת 1953.

טיפוס ההרים בישראל פחות פופולארי מתחום טיפוס הצוקים וזאת משום שאין לנו בישראל הרים מספיק גבוהים לעומת ההרים בעולם.

אך לעומת זאת הטיפוס על ההרים הגבוהים בעולם יחסית מוגבלת לחודשי האביב או הקיץ משום שמזג האוויר בפסגות ההרים בחורף מלוות בשלגים כבדים ומקשים את התנאים למטפסים, מה שלא כך בישראל שבהם הזמן המומלץ לטפס הוא דווקא בחודשי החורף.

טיפוס צוקים בישראל החל עת בו נפתח 'מועדון המטפסים הישראלי' מאז ועד היום תחום הטיפוס צבר תאוצה רבה ומנתונים שעולים ישנם כיום כ- 7000 מטפסי הרים ישראלים,

במה צריך להצטייד ביציאה לטיפוס הרים?

הטיפוס ההרים מלווה בדרך כלל עם הרבה שינויים במזג האוויר, אם כשנתחיל את הטיפוס נהיה בטמפרטורה נעימה וסבירה, מסתבר שככל שנתקדם ונגיע למעלות ההר מזג האוויר יתקרר יותר, לפי כך עלינו להיות ערוכים עם בגדים חורפיים יותר, לפעמים גם מעילי צמר עבים בכדי שנוכל לשרוד את תנאי הקיצון שעל ההר.

קראו גם על: סנפלינג בנקיק השחור