פיזיותרפיה לאחר אירוע מוחי – למה זה חשוב

כשאנחנו חושבים או שומעים על טיפולי פיזיותרפיה, באופן טבעי זה בהקשר של פציעות, תאונות, חבלות גוף וכאבים שונים. בדרך כלל זה נובע ממקרים בהם יש קושי מסוים לתפקד באזור הגפיים, הגב, החזה ואזורים אחרים בגוף. לא מעט חבר'ה צעירים בגיל צבא זקוקים לכך, לא מעט ספורטאים ומתאמנים חובבים ומקצועניים משתמשים בשירות זה, וכן אנשים מן המניין, אשר מתמודדים פציעות וחבלות שונות. 

אך ישנם מקרים מעט יותר מורכבים בהם יש צורך להשתמש בשירות פיזיותרפיה לאחר אירוע מוחי. למשל, אחרי אירוע מוחי. אז מדובר על תהליך פיזיותרפי הרבה יותר מורכב, תהליך שמתבטא בין היתר בשיקום אבל לא פחות מכך, ביכולת ללמוד פעולות מסוימות, סטנדרטיות, מחדש. 

למשל, אחרי אירוח מוחי הגוף לא זוכר ולא מסוגל איך לבצע פעולות סטנדרטיות, החל מהליכה, יכולת להחזיק דברים, להישען בצורה יציבה, ועוד שורה של פעולות שעבור כל אחד מאיתנו היא בסיסית וכמובן עבור כל מי שעבר אירוע מוחי, עד לא מזמן זה היה דבר מובן מאליו. 

איך בוחרים איפה לעבור שיקום?

בעיקרון, יש לא מעט מקומות דרכם אפשר לעבור שיקום אחרי אירוע / שבץ מוחי. בין אם מדובר על מקומות ציבוריים שקופת החולים מממנת אותם, ובין אם מדובר בשיקום פרטי המועבר בעזרת אנשי מקצוע, בין אם זה באופן אישי בבית ובין אם זה בקליניקה. 

חשוב לבדוק כמובן שהמקום מתאים לצרכים של האדם אשר עבר אירוע מוחי, חשוב לוודא שלגורם המטפל יש את כל הניסיון הנדרש וכמובן יש לבדוק שאכן יש את כל האמצעים והכלים בשביל לייצר תהליך שיקום נכון ומקצועי. 

חשוב להבהיר, התהליך לוקח זמן, הוא הדרגתי וקשה, הצלחתו תלויה גם בשאלת הפגיעה והיכולת של הנפגע להתאושש ממנה.