מי זכאי להוצאת דרכון פורטוגלי?

בשנים האחרונות לא מעט ישראלים קיבלו את הבשורה, לפיה הם זכאים להוציא דרכון פורטוגלי. מדובר בדרכון שמקנה מגוון רחב של יתרונות והטבות, ועל כן הוא מאוד פופולארי ומבוקש. מי זכאי להוציא דרכון פורטוגלי ומהם היתרונות הטמונים בו? ריכזנו בעבורכם מידע חשוב במאמר.

זכאות לדרכון פורטוגלי

לפני 500 שנה, הקהילה היהודית שחיה בספרד גורשה בהתאם לצו מלכותי של אותם הימים. מה שהוביל להגירתם של יהודים רבים למדינות שונות. אחת המדינות שאליהן הגיעו הייתה פורטוגל, ולמעשה, התרחש שם גירוש נוסף. לכן, בשנת 2015 החליטו הרשויות בפורטוגל להעניק לצאצאי המגורשים דרכון פורטוגלי.

למעשה, אם אתם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל, ואתם בין המשפחות הנמנות ברשימה של מגורשי ספרד, אתם כנראה זכאים. ראשית מוטב לברר ששם משפחתכם אכן מופיע ברשימת שמות המשפחה שפורסמה על ידי הרשויות. לאחר מכן, יש לפנות לעורך דין בקיא בתחום, ולו כדי שיסייע לכם בכל השלבים הבירוקרטיים של התהליך, לרבות הוכחת קשר משפחתי למגורשים, חתימת נוטריון ותרגום מסמכים לשפה המקומית בפורטוגל. רצוי לבצע את התהליך בליווי עורך דין שזהו תחום ההתמחות שלו, ולו כדי להגדיל את הסיכויים לקבל את הדרכון המיוחל.

חשוב לציין שהתהליך עשוי להימשך כשנתיים, וכי כמות הדרכונים הפורטוגליים מוגבלת, ועל כן מוטב לפצוח בתהליך מבעוד מועד.

דרכון אחד ומגוון יתרונות משמעותיים

כאמור, הדרכון הפורטוגלי טומן בחובו לא מעט יתרונות, זאת בשל העובדה שהוא מקנה אזרחות אירופאית. מחזיקי הדרכון יוכלו ליהנות מיתרונות שונים במדינות האיחוד האירופי (ולא רק בפורטוגל), כמו האפשרות ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה באירופה, לגור בכל אחת ממדינות האיחוד, לעבוד באופן חוקי (ללא אשרת עבודה), לרכוש נכסי נדל"ן, להיכנס לארה"ב ללא צורך בהוצאת וויזה (אלא רק כרטיס מעבר) ועוד.

כל היתרונות הללו מהווים הזדמנות מצוינת עבור ישראלים, ובייחוד עבור מי שמבקש ללמוד ולהתמקצע בחו"ל בתחומים ייחודיים, כמו רפואה ואדריכלות.

שנסכם?

ישראלים רבים זכאים לקבל דרכון אירופאי, כשעליהם להוכיח שהם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל. את התהליך יש לבצע בליווי עורך דין, ולו כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה.