משכנתא הפוכה – מה זה ואיך זה יכול לשרת אותנו?

בדרך כלל, כשאנחנו שומעים על משכנתא, הרעיון הוא מאוד פשוט. אנחנו פונים לבנק או לכל גורם אחר (פרץ פיננסים למשל), מבקשים ממנו כסף בתנאים מסוימים במטרה לרכוש נכס. עלינו להציג הון עצמי בגובה מסוים, תלושי משכורת והוכחה שאנחנו יכולים להחזיר את ההלוואה כפי שאנחנו מתבקשים. לא תמיד פשוט לקבל הלוואה, אבל ברור לכל איך זה עובד וכיצד זה יכול לשרת אותנו. 

אך יש גם מסלול אחר, הפוך. זה נקרא משכנתא הפוכה. הרעיון הוא פשוט, במקום שאנחנו נקבל כסף בשביל לרכוש נכס, אזי שאנחנו מעמידים את הנכס שלנו כבטוחה לטובת קבלת הלוואה כספית, וברגע שאנחנו מסיימים להחזיר אותה, אז הנכס חוזר לרשותנו באופן מלא. אם אנחנו לא מצליחים מסיבה כזו או אחרת, הנכס יכול לעבור לידי הבנק. 

המוקש שיש במסלול כזה, הוא לא מתאים לכל אחד ולמעשה לא אמור לשרת כל לקוח אלא רק לקוחות מבוגרים, כאלה שיש להם נכסים ברשותם. 

מה הרעיון שעומד מאחורי זה

בנקים וגופים חוץ בנקאיים מכירים בכך שאנשים מבוגרים, אינם עובדים עוד וסביר להניח שאין להם דרך להחזיר את המשכנתא, אלא אם הם יעמידו את הנכס כבטוחה. במקרה כזה, הבנק או גורם אחר שמלווה, לא יכולים להפסיד כסף. הם יכולים להיות בטוחים שיקבלו בחזרה את מה שהלוו. 

משכנתא הפוכה באתר פרץ פיננסים מאפשרת לאנשים מבוגרים לעזור לילדים שלהם לרכוש נכס. הרעיון הוא, הילד מקבל את המשכנתא, הבנק מקבל בטוחה שהוא יחזיר את הכסף דרך הנכס של ההורים, וברגע שהוא מסיים להחזיר, אז הנכס חוזר לידי ההורים. בדרך כלל הורים יעדיפו לפנות למסלול זה, אם אין להם אפשרות לתת כסף לילדים שלהם בצורה ישירה או לחילופין, אם הם לא רוצים שהילדים שלהם יקחו משכנתא בתנאים פחות טובים.