מה הן ETIAS וויזת שנגן?

אירופה שינתה את פניה בעשורים האחרונים ועומדת להשתנות שוב. בשנת 1985 נחתמה אמנת שנגן ש"איחדה" כמה מדינות באירופה לאזור שבו אזרחיהן יכולים לנוע ללא ויזות והיתרי עבודה. אזרחים זרים יכולים ליהנות מכך על ידי ויזת שנגן שהיא ויזת תייר שמתירה שהות במדינות אלה ל-90 יום בתקופה של 180 יום, מבלי לבקש ויזה מיוחדת במעבר ממדינה למדינה.

מי שרוצה לשהות שם יותר או לעבוד צריך לבקש אשרה מיוחדת אבל התנועה הרבה יותר קלה.

מה חשוב לדעת על שנגן?

אמנת שנגן כוללת מדינות שאינן בהכרח חברות באיחוד האירופי, ולעומתן יש מדינות באיחוד שאינן כלולות באמנה. חשוב לוודא בכל מדינה מהו מעמד הוויזה אליה למרות שישראלים אינם נדרשים כיום לוויזה מיוחדת בנסיעה לאירופה. כל זה עומד להשתנות עם ויזה לאירופה 2021. מותר להשתמש בוויזת שנגן רק במדינות שנגן או בשדות תעופה בדרך אליהן.

ויזת שנגן לעומת ETIAS

הוויזה נוספה לפני כמה שנים בגלל חשש ממהגרים לצורכי טרור ולכן אירופה החמירה מעט את הקריטריונים שהיו חופשיים ומחמירים פחות עד אז. החל משנת 2021 נדרשת ויזה שנועדה לכל אירופה ולמי שיש אותה לא תידרש גם ויזת שנגן. את הוויזה הזאת – ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) מנפיקים בצורה דיגיטלית על ידי מענה על כמה שאלות ומתן פרטים מלאים.

מה חשוב לדעת על ETIAS?

ישראלי בעלי אזרחות אירופית אינם נדרשים לאחת מהוויזות האלה. ETIAS הוא למעשה לא באמת ויזה אלא אישור כניסה שמוסר לשלטונות כמה שיותר מידע על הנכנסים לאירופה. האישור כרוך בתשלום סמלי של כשמונה דולר, ממלאים אותו בעשר דקות והוא משמש את השלטונות כדי לוודא שהתיירים אינם מתכוונים להגר או שהם אינם חשודים בקשר לארגוני טרור. ללא אישור זה אי אפשר יהיה להיכנס לאירופה.