מהי כתובה ומה החשיבות שלה ביהדות?

כתובה היא מסמך בעל תוקף דתי ומשפטי, שנחתם על ידי בני זוג לפני החופה בטקס החתונה.

הכתובה כוללת תנאים שונים אותם יש לקיים ומזכירה לזוג העתיד להינשא, כי במסגרת הנישואין קיימים חובות שונים עליהם לקיים זה כלפי זו ולהיפך.

מטרות הכתובה

  • הבטחת קשר הנישואין על ידי חיוב הבעל לשלם לאישה סכום כסף נכבד (סכום המצויין בכתובה) כדי למנוע מקרה של גירושין בקלות דעת.
  • אישה הנותרת אלמנה חו"ח יכולה לתבוע את סכום הכסף המופיע בכתובה מעזבון בעלה, לאחר פטירתו. תנאי זה הוא פחות רלוונטי במציאות משפטית שבה אלמנה זכאית למחצית מעזבון הבעל, או לעיזבון המלא, אך בימים עברו היה זה תנאי מציל חיים של ממש.
  • תשלום הכתובה לאישה גרושה מיועדת להקל עליה למצוא בעל אחר לאחר הגירושין.

מסמך דתי עם מאפיינים משפטיים

למרות היותה מסמך בעל אופי ומאפיינים משפטיים, כתובה היא עניין דתי לכל דבר ביהדות. כל טקס נישואין וקידושים לפי ההלכה, חייב לכלול כתובה. משום כך, לפי האמונה היהודית, נישואין ללא כתובה הן נישואין לא תקפים.

אפשר רק לדמיין כמה צרות היה ניתן לחסוך אם כל זוג העומד להינשא היה מחויב לפי חוק לערוך הסכם ממון למשל. כתובה משולה במידה מסוימת להסכם ממון, אלא שהיא מחויבת על פי דת ולכן, החיוב לעריכת כתובה הוא על זמני וצפוי לשרוד גם במקרה של שינויים בחוק, חיים בגולה ועוד. קראו בהרחבה על הסכם ממון אונליין!

לסיכום

כתובה היא כלי עוצמתי ומעורר השראה, שנוצר על ידי אבות אבותיו של העם היהודי, כדי להגן על מסגרת הנישואין, אך יש לו גם תוקף ומשמעות מבחינה משפטית ועל כך יש לתת את הדעת.

> למידע מקצועי והמלצות נוספות בקרו באתר https://www.lawlife.co.il!