איך לארח משפחה טבעונית לליל הסדר?

יותר ויותר ישראלים, צעירים ומבוגרים, עברו בשנים האחרונות לתפריט טבעוני. תפריט שאיננו כולל ביצים, בשר, מוצרי חלב, ולמעשה שום דבר מהחי. מי שאמור לארח משפחה טבעונית בליל הסדר, צריך לדעת איך ומה הוא יכול להגיש.

כיצד מארחים משפחה טבעונית בליל סדר

בשביל לארח משפחה טבעונית בפסח הקרוב יש להיערך בהתאם עם מתכונים טבעונים לחגים ובפרט לפסח. זה אומר שצריך למצוא מתכונים, אשר מצד אחד אינם כוללים קמח רגיל, ומצד שני, אינם כוללים כאמור, ביצים, מוצרי חלב, בשר, דגים או כל דבר אחר שקשור, כך או אחרת לדברים מן החי.

צריך לומר, מאחר ויש היום לא מעט טבעונים בישראל, כאמור, הרי שאנחנו יכולים למצוא לא מעט מתכונים, ברשת ובכלל, וכן אנחנו יכולים למצוא לא מעט חנויות שמוכרות מוצרים טבעוניים, כולל ארוחות שלמות, ואפילו כשרות לפסח.

למשל, אנחנו יכולים למצוא גבינות טבעוניות, קציצות והמבורגרים טבעוניים, מאפים טבעוניים עשויים מקמח רגיל ועוד. כמו כן, אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של מתכונים טבעוניים שיאפשרו לנו להכין מנות מותאמות לאורחים שלנו.

בין היתר, אפשר להכין פשטידות, קישים, סלטים, מאפים, וכן אפשר להמיר מנות שנחשבות "רגילות" למנות טבעוניות, למשל, חמין טבעוני, ואפילו ניתן למצוא שווארמה ומאכלים "בשריים" אחרים אשר מוכנים מסויה או סייטן, קרי חומרים טבעוניים לגמרי.

איך נבנה תפריט טבעוני?

יש שתי גישות ליצירת תפריט טבעוני. גישה אחת אומרת, שכל הארוחה תהיה על בסיס טבעוני, מה שאומר, שכל האורחים, כולל אלה שצורכים בשר, יצטרכו לאכול מנות טבעוניות. זה אומר בין היתר, שיוותרו על הדג המסורתי או על העוף עם תפוחי האדמה, אך יוכלו ליהנות ממגוון ממאכלים שעשויים מירקות וטופו. צריך להדגיש, במידה ומדובר במשפחה שכן אוכלת קטניות בפסח, אז אפשר גם להגיש אורז עם ירקות, שעועית ומרכיבים אחרים.

גישה שנייה אומרת, שאפשר לשלב בין השניים. זה אומר להכין גם מנות טבעוניות וגם מנות רגילות. העניין הוא, צריך לוודא שמכינים את המנות על כלים נפרדים ולא יוצרים מצב שמנה בשרית מעורבבת עם מנה טבעונית. ולהיפך.